Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč akné vzniká

Akné postihuje chlupový folikul a s ním spojenou mazovou žlázu mající společný vývod.


Na vzniku akné se podílejí 4 základní faktory:
 1. zvýšená tvorba mazu - je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů), v dospívání se zvyšují jejich hladiny, dochází ke zvětšení mazových žláz a větší tvorbě mazu, následkem je zvýšené maštění kůže
 2. zvýšená produkce rohoviny - ta ucpává vývod folikulů jako rohovinová "zátka", maz a rohovina se hromadí za překážkou a vedou k rozšíření vývodů a vzniku nezánětlivých projevů akné - komedonů
 3. pomnožení baktérii - nadměrné množství mazu vytváří příznivé prostředí pro baktérie zvané Propionibacterium acnes, které přispívají tvorbě komedonů a zánětů
 4. zánět - dochází k němu po prasknutí stěny folikulu - vzniká zrudnutí, otok a bolest

Jaké jsou druhy akné

Základní rozdělení podle stupně postižení :

1. Pravé akné

Akné komedonové (acne comedonica) - převážně pouze bílé a černé tečky na povrchu kůže (komedony)

Akné papulo-pustolozní (acne papulopustulosa) - výskyt většího množství zánětlivých projevů - červené pupínky, vřídky

Akné konglobovaná (acne conglobata) nejtěžší forma, splývající bolestivé kožní uzly, abscesy s provalujícím se hnisem a cysty, zanechává výrazné jizvy


2. Zvláštní formy akné

Acne fulminans - náhlý výsev těžké formy akné konglobate s horečkou a bolestmi kloubů

Acne inversa - akné konglobate na tváři a chronické záněty s jizvením v podpaždích, v tříslech, v oblasti zevních pohlavních orgánů a hýždí.

Dětské akné - postihuje vzácně i novorozence a malé děti

Předmenstruační akné - postihuje ženy v druhé polovině menstruačního cyklu, příčinou je výkyv hormonální hladiny

Akné může vznikat na místech mechanického dráždění, působení tlaku a tření - např. pod čelenkou.

Akné se také může rozvinout po dlouhodobém kontaktu kůže s různými látkami - např. mastnými neprodyšnými kosmetickými přípravky, oleji, dehty a látkami obsahujícími chlor.


3. Projevy podobné akné

Při užívání různých léků - například s obsahem jódu, bromů, hormonů (kortikosteroidů, androgenů), vitamínů skupiny B, léků užívaných k léčbě depresí a epilepsie

Akné při bodybildingu a dopingu - při trvalém užívání hormonů k vytváření svaloviny

Mallorca akné - postihuje osoby, které nejsou zvyklé na slunce, po intenzivním slunění (o dovolené).

Co mohu pro sebe udělat sám?

 • budu pravidelně pečovat o svou pleť
 • nebudu přehánět mytí obličeje. Stačí 2-3xdenně, při častějším mytí (zvláště běžným mýdlem) je kůže nadměrně vysušována a tvorba mazu se dále stupňuje. Doporučuje se nepoužívat mýdlo ale speciální čistící přípravky (gely, vody) pro problematickou mastnou pleť.
 • budu používat kosmetiku případně dekorativní kosmetiku určenou pro problematickou mastnou pleť. Mnohé přípravky, tzv. léčebnou kosmetiku zakoupíte např. v lékárnách. Obsahují látky, působící proti zánětů a omezují množení bakterií, také uvolňují rohovinou ucpané vývody folikulů, odlučují vrchní odumřelé rohové buňky kůže.
 • nebudu vymačkávat a seškrabávat jednotlivé zánětlivé projevy. Dochází tak k drobným poraněním kůže, která se mohou zhojit jizvičkou. Lze provádět velice šetrné mechanické vytlačení obsahu otevřených komedonů s následným ošetřením dezinfekčním přípravkem (nejlépe ponechat na odbornou péči kosmetičky).
 • budu jíst zdravou, vyváženou stravu s dostatkem tekutin. Alkohol, nikotin a především drogy akné zhoršují.
 • budu dbát na dostatek pohybu
 • navštívím kožního lékaře (dermatologa). Pokud je postižení závažnější, či dodržování výše uvedených doporučení nevede ani po několika týdnech k úspěchu.

Léčba u odborníka - dermatologa

1. Místní léčba

léčí se postižené místo přímo na kůži, pomocí léků ve formě krémů a gelů. Využívá se u mírné až středně těžké formy akné.

retinoidy (tretinoin, adapalen) - látky odvozené od vitamínu A, uvolňují rohovinou ucpané vývody a omezují tvorbu mazu.
Na počátku léčby mohou způsobovat zarudnutí, pálení, olupování a přesušení pleti, které však po delším používání obvykle vymizí.

benzoylperoxid - působí proti bakteriím a zmírňuje zánětlivé projevy. Nemá vliv na komedony. Z počátku může také způsobovat mírné podráždění kůže.

lokální antibiotika (hlavně erytromycin a klindamycin) - dává se přímo na kůži na postižená místa kde jsou pupínky nebo uhříky. Působí proti baktériím a zánětu. Osvědčuje se kombinace léčby lokálními antibiotiky se zinkem, retinoidy a benzoylperoxidem.

kyselina azelainová - uvolňuje ucpané vývody, působí proti baktériím a proti zánětům. Dochází k úbytku až vymizení komedonů, pupínků i neštoviček

chemický peeling - čištění pleti, u kterého dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže

další možnosti místní léčby:

ošetření laserem - působí protzánětlivě a také jako prevence jizev
ošetření chladem - kryalizace
chirurgický zákrok - u závažného postižení většími hnisavými projevy


2. Celková léčba

léčí se léky ve formě tablet nebo tobolek. Využívá se u těžších forem akné.

hormonální léčba - pouze u žen - kombinované hormonální antikoncepční přípravky

antibiotika - vede ke snížení mikrobů a k zmírnění zánětů. Nejčastěji tetracyklinového typu, které musí být užívány po dobu více měsíců

izotretinoin - další látka odvozená od vitamínu A, tlumí zvýšené maštění kůže, snižuje zvýšenou produkci rohových buněk, uvolňuje ucpané vývody a působí protizánětlivě. Terapie trvá obvykle několik měsíců a její účinek potom přetrvává více měsíců až roky.


Možnosti léčby jizev (pouze na odborných pracovištích)

ošetření laserem - brusný laser zbrousí jizvu

mechanická dermabraze - "obroušení" povrchové vrstvy kůže

chemický peeling - čištění pleti, u kterého dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže

Nejčastější dotazy

Mám pouze malé množství projevů, co můžu pro sebe udělat sám, jaké mastičky mám používat?
Důležitá je pravidelná péče o pleť, mytí obličeje postačí 2-3xdenně, mýdlo není vhodné, doporučuje se používat speciální přípravky (gely, roztoky) pro problematickou mastnou pleť. Dále je vhodné používat lehké krémy k ošetření problematické pleti, ty často obsahují látky regulující nadměrné rohovatění kůže, zvýšený mazotok a působí i proti bakteriím a zánětu. Tuto léčebnou kosmetiku nejlépe zakoupíte v lékárnách, kde je k dispozici velký výběr těchto přípravků. Také používaná dekorativní kosmetika by měla být určena pro problematickou mastnou pokožku. Pokud je ale postižení závažnější či pokud ani po 2-3 měsících dodržování výše uvedených doporučení nevede k úspěchu je vhodné navštívit kožního lékaře.

Na rozdíl od mých kamarádek se mi akné v létě zhoršuje, proč?
Je pravda, že asi u 60-70% postižených se akné v průběhu letních měsíců zlepšuje, avšak až třetina pacientů udává , že nepozoruje výraznější zlepšení či dokonce se jim projevy v létě vždy zhoršují. Zlepšení projevů je dáváno do souvislosti s protizánětlivým účinkem UV záření, snížení počtu baktérií na kožním povrchu a také jakýmsi skrytím projevů na opálené kůži. Mezi faktory, které se podílejí naopak na zhoršení akné, pokládáme horké a vlhké počasí, zapocení a zapaření v méně prodyšném oděvu.Samotné UV záření způsobuje ale i zesílení rohové vrstvy kůže s následným ucpáváním vývodů mazových žláz. Dozajista zde existuje i individuální predispozice vůči jednotlivých faktorům. Svůj podíl má i používání nevhodné kosmetiky hl. sunscreenů, naštěstí jsou dnes na trhu již k dispozici suncreeny přímo určené pro mastnou pleť.

Je vhodné dodržovat při léčbě akné nějaká dietní opatření?
Význam dietních opatření je pravděpodobně přeceňován, je záležitostí velice individuální, nejčastěji bývají zmiňovány čokoláda, kakao a cukrovinky. Všeobecně se doporučuje zdravá vyvážená strava s dostatkem zeleniny a ovoce, důležité je i dodržování pitného režimu.

Akné se mi zhoršuje hlavně před menstruací, jaká léčba je pro mě nejvhodnější?
Zhoršení akné před menstruací pozoruje více jak polovina postižených žen, u některých žen mohou tyto výsevy dokonce přetrvávat i do dospělosti, je to dáno cyklickými změnami hormonálních hladin. Kromě vhodné lokální léčby, která by měla být samozřejmostí, má dobrý efekt hormonální léčba. Nejčastěji jsou používány některé kombinované antikoncepční preparáty obsahující látky s antiandrogenním účinkem.

Zhoršuje akné kouření?
Ano, vlivem nikotinu dochází ke stažení drobných cévek v kůži, kůže je hůře zásobována živinami a kyslíkem, nejsou odváděny odpadní produkty a tím se celkově stav kůže zhoršuje, vliv může mít i pobyt v zakouřeném prostředí.

Mají se pupínky vymačkávat?
Mačkání a škrábání projevů není vhodné, dochází k tím poškození kůže vedoucí často ke vzniku jizviček a hyperpigmentací a také takto dochází k rozšíření zánětu do okolí. Případnou mechanickou expresi komedonů lze doporučit pouze erudovanou kosmetičkou s následnou dezinfekcí.

Slovníček pojmů

absces - dutina vyplněná hnisem

androgeny - mužské pohlavní hormony, vyskytují se ale i v těle žen

antikoncepce hormonální - přípravky obsahující hormony nejčastěji ve formě pilulek, které při pravidelném užívání zabraňují otěhotnění

cysta - dutina s vlastní výstelkou vyplněná nejčastěji tekutinou

dermabraze - chirurgický zákrok, při němž jsou "obroušeny" vrchní části kůže

folikul - váček vystlaný buňkami tvořících například vlas

komedon - rohovinová zátka v rozšířeném ústí mazové žlázy a chlupového folikulu

komedolytický účinek - uvolňuje rohovinou ucpané vývody a zabraňuje vzniku komedonů

komedotvorný účinek - svým působení provokuje a podporuje vznik komedonů

kortikosteroidy - hormony tvořící se u člověka v nadledvinách, jsou také užívány k léčbě některých onemocnění

kryoterapie - léčba chladem

papula - červený pupínek bez obsahu hnisu

peeling - /čti píling/ v kosmetických přípravcích pomocí chemických látek (např. ovocné kyseliny) nebo mechanicky odstraňuje odumřelé buňky z povrchu kůže. Existuje i chemický peeling prováděný kožními lékaři zasahující hlouběji do spodních vrstev kůže, ten může pomoci k vylepšení jizev po akné

pustula - červený pupínek obsahující hnis

retinoidy - látky odvozené od vitamínu A užívající se také k místní a celkové léčbě akné

seborrhea - zvýšený mazotok tj. zvýšená tvorba mazu mazovými žlázami vedoucí k maštění kůže a vlasů

Zdroj: WWW.AKNELINKA.CZ

(Jestli se budete chtít na něco zeptat, napište vzkaz do komentářů)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

akne

(dana, 12. 12. 2012 1:09)

tady jsem našla dobry članek http://doktorzdarma.cz/jak-na-akne/

otazka

(karolina, 6. 8. 2008 15:39)

chtěla bych se zeptat jak se starat o akne papulo-pustolizní?a jak ho zamaskovat..jaký make-up použít.dekuju.

Odpověď Janičce Králové

(www.pusinky.estranky.cz, 1. 9. 2006 11:40)

Klidně si je vymačkávej sama!!!

Otázka

(Janička Králová (13 let), 12. 7. 2006 10:12)

Chci se zeptat mám si pupínky vymačkávat sama nebo raději zajít ke kosmetičce nebo k dermatoložce? Děkuji J.K.